Translate

Only lovers left alive

11:04:00 Monika Homolová 0 Comments

Toto obdobie si veľmi užívam filmy Jima Jarmuscha. Nedávno som mala možnosť vidieť najnovší snímok Paterson, ktorý hodnotím viac než pozitívne. Postupne som si začala dopĺňať obzor filmami, ktoré som od Jima ešte nevidela. Jedným z nich a už celkom neskoro ale predsa, bol snímok Only lovers left alive.
Nestáva sa veľmi často aby ma módne inšpiroval film. Režisér Jim Jarmusch mi brnkol na strunu svojím dielom o dvoch zamilovaných upíroch menom Adam (Tom Hiddleston) a Eve (Tilda Swinton ). Trošku netradičný pohľad na tento druh tvora, ktorý pije krv si ma získal. Pretože nie som veľký fanúšik vyprodukovaných sto dielnych brakov pre pubertákov, ktoré sú vlastne obyčajné krvavé telenovely...

Veľmi ma zaujalo prostredie v ktorom sa dej odohráva. Delí sa na dve zemepisné šírky a to skrachované mesto Detroit (USA), v ktorom nežije už ani noha a ukrýva sa tam pred svetom Adam, ktorý je hudobník. Eve sa naopak utiahla do exotického mestečka Tangier t Maroku. Títo dvaja tvoria vzťah na diaľku. Hned úvodná scénka ako Eve leží na posteli vo veľkom kaftane diváka mohla vtiahnuť do akejsi rocknrollovej-psychedelickej atmosféry. Kostymér celkom dobre vystihol image týchto dvoch osôb.  Veľké kaftany, alebo basic oblečenie pieskovej farby s koženými rukavicami a čiernymi okuliarmi dodávajú osobám  akýsi zhúlenecký image, ktorý vyznie celkom nedbalo a vtipne.
Nejdem prezrádzať viac, určite sa na to mrknite. Nie je to najlepšie Jimove dielo, ale v podstate mu nemám čo vytknúť. Pobavilo, nenudilo, človek dej nepredvídal, doslova ma to vtiahlo.